Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

żółtaczka pokarmowa Adartrel cena

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) jest chorobą przewlekłą, w której dochodzi do zaburzeń strukturalnych kręgosłupa. Zmiany te powodują dokuczliwy ból oraz sztywność. Choroba może mieć różne nasilenie. W zaawansowanej postaci może zająć również inne narządy.

Przyczyny ZZSK nie są dokładnie poznane. Przyjmuje się, że wpływ na nią mają czynniki genetyczne, immunologiczne oraz środowiskowe. Pierwszym objawem jest najczęściej ból krzyża. Może on promieniować do innych części ciała. Ponadto nie ustępuje pomimo odpoczynku. Często jest bardziej intensywny w nocy, przez co uniemożliwia zaśnięcie. Ból łagodnieje podczas wykonywania poszczególnych aktywności fizycznych. U chorych można także stwierdzić podwyższoną temperaturę ciała oraz osłabienie. W miarę rozwoju choroby, pojawia się sztywność oraz wyraźne ograniczenie ruchów. Czasem pojawia się także ból w klatce piersiowej. Choroba może spowodować trwałe inwalidztwo. Niekiedy choroba atakuje także inne narządy, takie jak oczy, płuca, nerki czy przewód pokarmowy.

Leczenie uzależnione jest od konkretnego przypadku. Zasadniczo stosuje się zarówno farmakologiczne, jak i niefarmakologiczne metody. Chorym podawane są niesteroidowe leki przeciwzapalne, środki przeciwbólowe czy leki biologiczne. Istotne są także odpowiednie ćwiczenia fizyczne, zwłaszcza te, które zapobiegają deformacjom kręgosłupa.

Capivit Hydro Control opinie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *