Toczeń rumieniowaty

żółtaczka pokarmowa Bisacodyl GSK - 10mg cena

Toczeń rumieniowaty jest chorobą układową, w której dochodzi do nieprawidłowości tkanki łącznej. Choroba ma podłoże autoimmunizacyjne, bowiem występuje skierowanie układu immunologicznego przeciw własnym tkankom organizmu.

Toczeń występuje u osób, które są obciążone genetycznie tą chorobą. Dodatkowo istnieje kilka czynników, które wpływają na jego rozwój. Jest to m.in. długotrwała ekspozycja na słońce, bowiem uszkodzone przez promieniowanie słoneczne komórki naskórka, atakowane są przez autoprzeciwciała, przez co dochodzi do powstania stanu zapalnego. Ponadto wpływ ma zakażenie przez poszczególne drobnoustroje, zmiany hormonalne bądź stosowanie niektórych leków.

Toczeń objawia się w zależności od zaatakowanego narządu. Początkowo chorzy mogą skarżyć się na nadmierne zmęczenie i osłabienie, brak apetytu czy gorączkę. Jeśli dojdzie do zajęcia skóry, pojawiają się charakterystyczne zmiany, które kształtem przypominają motyla. Zmiany są zaczerwienione i pojawiają się zazwyczaj po ekspozycji na słońce. Jeżeli choroba dotyczy nerek, może dojść nawet do ich niewydolności. Leczenie tocznia jest indywidualne, w zależności od objawów i ewentualnych powikłań. Chorzy powinni unikać przebywania na słońcu, stresu. Zalecane jest również zaprzestanie palenia papierosów.

Cholinex

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *