Dna moczanowa

Bactroban cena żółtaczka typu a Buderhin cena

W dnie moczanowej dochodzi do odkładania się kryształków moczanu sodu, najczęściej w stawach. Objawia się to bardzo silnym bólem oraz obrzękiem. W miarę rozwoju choroby, pojawia się także ograniczenie ruchomości danego stawu. Bardzo często w chorobą współistnieją także inne, takie jak nadciśnienie tętnicze, otyłość czy cukrzyca.

W organizmie dochodzi czasem do zwiększonej ilości kwasu moczowego. Przyczyną tego jest ograniczone jego wydalanie bądź zwiększona produkcja. Wówczas nadmiar tego związku może spowodować rozwój choroby. Dna moczanowa rozwija się u poszczególnych osób, często predysponowanych genetycznie. Na chorobę wpływ ma również niewłaściwa dieta, w której dominują produkty zawierające wysoką ilość puryn. Chorobie sprzyja także częste spożywanie alkoholu. Dna moczanowa w większości przypadków pojawia się u mężczyzn. Czasem jest wynikiem innych, poważnych chorób, jak np. nowotworów.

Chorzy z rozpoznaną dną moczanową, powinni być pod stałym nadzorem reumatologa. Jeżeli choroba ma bardzo ostry przebieg, stosowane są m.in. niesteroidowe leki przeciwzapalne czy glikokortykosteroidy. Wskazana jest również modyfikacja stylu życia. Chorym zalecana jest aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, unikanie alkoholu czy palenia papierosów.

Coldrex MaxGrip C

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *