Co to jest fibromialgia?

Coldrex MaxGrip o smaku cytrynowym żółtaczka typu a objawy

Fibromialgia jest chorobą, w której dochodzi do przewlekłego, ogólnoustrojowego bólu mięśni oraz stawów. Charakterystyczne w tej chorobie jest wystąpienie miejsc bardzo wrażliwych na ucisk. Zazwyczaj dolegliwościom tym towarzyszy także zmęczenie, problemy ze snem czy sztywność ciała.

Nie są poznane przyczyny tej choroby. Przyjmuje się, że może mieć ona podatność genetyczną, zwłaszcza wśród krewnych I stopnia istnieje ryzyko zachorowania. Ważną rolę pełnią także czynniki psychiczne, głównie stres, niezadowolenie z kariery zawodowej. Fibromialgia może się również pojawić w wyniku przebytych zakażeń, najczęściej wirusami HCV czy HBV.

Podstawowym objawem tej choroby jest ból, który dotyczy całego ciała. Chorzy często skarżą się na silne bóle głowy, niepokój, stany depresyjne czy bardzo wrażliwy pęcherz moczowy. Leczenie tej choroby zależy od konkretnego przypadku. Niekiedy stosuje się kilka terapii równocześnie. W zależności od tego, chorzy otrzymują leki przeciwdepresyjne, przeciwbólowe czy o działaniu rozluźniającym mięśnie. Równie ważne są wszelkie techniki niefarmakologiczne, które wpływają na poprawę nastroju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *