Charakterystyka twardziny

Coldrex o smaku cytrynowym cena zapalenie wątroby typu a

Twardzina zalicza się do rzadkich, przewlekłych chorób tkanki łącznej. Do jej głównych objawów zalicza się włóknienie tkanek. Może ono dotyczyć wyłącznie skóry bądź też tkanek wewnętrznych. W pierwszym przypadku jest to twardzina miejscowa, w drugim – twardzina układowa.

Włóknienie zachodzi na skutek nadprodukcji kolagenu. Sprawia to, że w tkankach pojawia się obrzęk oraz zwapnienia. Konsekwencją tego jest postępująca niewydolność tkanek, która obejmuje również naczynia krwionośne. Chorzy mają wówczas problemy z poruszaniem się. Przyczyny tej choroby nie są dokładnie poznane. Uważa się, że twardzina ma podłoże genetyczne i związana jest ze zmianami hormonalnymi. Pojawia się zazwyczaj u osób w średnim wieku. Znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet.

W początkowym etapie mogą być trudności ze zdiagnozowaniem choroby, ponieważ ma dość niespecyficzne objawy. Zalicza się do nich zmęczenie oraz świąd skóry. Z czasem może pojawić się stwardnienie skóry palców. Na skórze mogą być widoczne naczynia krwionośne.

Leczenie choroby ma na celu złagodzenie jej objawów. Chorzy często zażywają leki przeciwbólowe. W wielu przypadkach wskazana jest rehabilitacja oraz ćwiczenia fizyczne. Pomocne mogą się także okazać masaże. Terapia dobierana jest w zależności od poziomu zaawansowania choroby.

CELSENTRI cena

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *