Charakterystyka osteoporozy

Fluarix opinie żółtaczka

Osteoporoza jest niebezpieczną chorobą, w wyniku której dochodzi do ubytku gęstości mineralnej kości. Zmiany w jej strukturze powodują, że dochodzi do częstszych złamań, nawet po nieszkodliwych urazach. Złamania mogą dotyczyć każdej kości, jednak najczęściej jest to kość przedramienia, kości udowej czy nawet kręgosłupa.

Wyróżnia się dwa typy tej choroby: pierwotną oraz wtórną. Ta pierwsza rozwija się w wyniku starzenia się organizmu. Z wiekiem zmniejszenie gęstości mineralnej jest naturalnym procesem, który jednak może być przyspieszony poprzez np. palenie tytoniu, niewłaściwą dietę czy niewystarczającą ekspozycję na światło słoneczne. Osteoporoza pierwotna dotyczy najczęściej osób, które ukończyły 40 lat. Osteoporoza wtórna jest konsekwencją niektórych chorób lub długotrwałego zażywania określonych leków, występuje znacznie rzadziej niż pierwotna postać tej choroby. Na większe ryzyko zachorowania narażone są osoby chorujące na cukrzycę, nadczynność tarczyc lub przytarczyc. Niebezpieczne jest także spożywanie takich leków, jak np. glikokortykosteroidy czy heparyna.

Osteoporoza może początkowo przebiegać bez żadnych objawów. Choroba zazwyczaj jest przypadkowo wykrywana, w momencie gdy dojdzie do złamania kości. Jeżeli dochodzi do złamań kręgów, następuje stopniowe obniżenie wzrostu oraz garbienie się. Ponadto, chorzy odczuwają dokuczliwy ból kręgosłupa. Z tego powodu osoby, które są najbardziej zagrożone osteoporozą powinny regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne. Obecnie przeprowadza się wiele badań, które umożliwiają wykrycie rozwoju choroby. Zalicza się do nich m.in. densymetria kości, badanie radiologiczne lub laboratoryjne. Leczenie polega głównie na zapobieganiu złamaniom. Ważna jest odpowiednia modyfikacja diety, poprzez wprowadzenie produktów zawierających witaminę D. Stosowane są także leki, które zapobiegają złamaniom kości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *